VENKOVNÍ VAŘENÍ NA OHNI JE ZÁLEŽITOSTÍ CELÉHO ROKU! ZAHRADNÍ KRBY, ZAHRADNÍ GRILY, ZAHRADNÍ KAMNA, ZAHRADNÍ OHNIŠTĚ

MATERIÁL A ÚDRŽBA

CORTEN

Základním výrobním materiálem pro "úpravu" RUST/CORTEN je Corten.

CORTEN je vysokopevnostní mikrolegovaná svařitelná konstrukční ocel s výjimečnou odolností proti povětrnostním vlivům. Chemické složení této oceli umožňuje vytvoření vrstvy rzi, která budovu pokryje, aniž by změnila mechanické vlastnosti oceli. Tato vrstva koroze výrobky z oceli nejen chrání proti povětrnostním vlivům, ale zároveň poskytuje jedinečnou povrchovou úpravu. Kromě toho je také mnohem ekologičtější než tradiční ocel. 

Materiál v počátku vypadá jako každá jiná běžná ocel. Svůj charakteristický vzhled získává až po vystavení přírodním vlivům přirozenou cestou, vlivem vnější vlhkosti. Jednoduše umístěte cortenový výrobek venku a vystavte jej vlivům přirozeného počasí

Vzhled takové oceli ovlivňuje nejen délka oxidačního procesu, ale také prostředí, kde se tento materiál nachází. V přirozených povětrnostních podmínkách vzniká patina za 18 až 36 měsíců. Velkou výhodou Cortenu je bezúdržbovost – není třeba jej natírat ani impregnovat, to vše při zachování pevnosti a mechanické odolnosti. Cortenový výrobek má sníženou úroveň - téměř pozastavenou korozi. V případě mechanického poškození, má cortenová ocel schopnost opětovného vzniku patiny. Vrstva oxidů vzniká, když je ocel Corten vystavena opakovaně vlhku a suchu. Patina povrchu Cortenu má na začátku červenohnědou barvu, která časem ztmavne až na tmavohnědou barvu.

O procesu rezivění cortenu:

Ocel Corten je ocel odolná proti povětrnostním vlivům a je to kovová slitina sestávající ze železa, do kterého byla přidána měď, křemík, nikl a chrom. Výsledkem je, že když je ocel Corten vystavena na vzduchu povětrnostním vlivům, je pokryta ochrannou vrstvou rzi. Tato přirozená pevná vrstva rzi tvoří ochranu proti další korozi podkladové oceli. Proces rezivění závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, změnách vlhkosti atd.

Povětrnostní podmínky tedy vedou ke korozi. Vnější vrstva se odlupuje, když se počasí změní ze suchého na vlhké. Tu snadno odstraníte kartáčem nebo lehkým obroušením nádoby a nebo to necháte být. Vrstva rzi je pouze mikrovrstva a její odstranění neovlivňuje kvalitu výrobku ani pevnost materiálu. Díky tomu bude ohniště, vodní mísa a nebo květináč vypadat hezky a znova se také proces rezivění postupně obnoví.

 

 

Corten-Redgarden

 

VODNÍ MÍSY:

Pokud výrobek z COR-TENu vystavíte kontaktu s vodou, probíhá u něj od samého začátku proces zrání, který vyžaduje střídání suchého a mokrého prosesu a trvá zhruba jeden až dva roky. Do svého plného vyzrání materiál pouští částice rzi ulpívající na povrchu materiálu. Při použití mísy jako vodního prvku s trvale napuštěnou vodou
k tomuto procesu nedochází, resp. dochází jen částečně a oxidy železa tak na stěny mísy nepřilnou, voda je smývá a ty pak mohou kalit vodu. Pro urychlení procesu zrání je ideální použití vodních prvků tak, že jsou opakovaně vodou napouštěny a vypouštěny.

Důležitý je tedy proces střídání „suché“ a „mokré“ fáze. Tedy mít to napuštěné a občas vypustit a nechat vyschnout. Pokud po nějaké době, kdy proces reznutí dospěl do fáze, kdy jste s tím spokojeni - využijte pro „zakonzervování“ stavu Owatrol® Oil.
https://www.redgarden.cz/owatrol-oil-penetracni-olej-pro-cortenovou-ocel-0-5-l/ 


 

BONFEU

ČERNÉ PROVEDNÍ


Ochrana a údržba ocelového zahradního krbu BonFeu

Ocelový zahradní krb BonFeu ČERNÝ/BLACK je vhodný pro venkovní použití. Krby jsou opatřeny speciální vrstvou žáruvzdorného laku. Díky tomu bude krb vypadat dlouho výborně. V nátěru se však v průběhu času objeví malé viditelné praskliny, s mírnými skvrnami rzi. Vzhledem k velkým teplotním rozdílům v kombinaci s vlivem vlhkosti je to obvyklý přírodní proces. Existuje celá řada jednoduchých opatření na ochranu krbu. Vždy doporučujeme objednat odpovídající ochranný kryt. Ten chrání zahradní krb po použití, a proto zůstane perfektní déle. Další možností je umístit zahradní krb po použití pod střechu (váha krbu to umožňuje). To udržuje krb v suchu, když se nepoužívá. Tímto způsobem si můžete užít zahradní krb ještě mnohem déle.

 

Co mohu udělat proti rzi?

Existuje několik způsobů, jak odstranit rez a ošetřit krb. Níže popisujeme, jak se s rezem vypořádat.

 

Mírně rezavé

Nejúčinnějším způsobem je odstranění usazenin rzi olejem a hadříkem. To do značné míry odstraní rez. Poté, co jste to udělali, je důležité ošetřit oblast žáruvzdorným nátěrem (žáruvzdorný lak). Tím že se odstraní nejhorší usazeniny rzi, prodlouží se životnost krbu a zabrání se další korozi.

 

Silně rezavé

U silné rzi možná budete muset postupovat razantněji.

Začněte drátěným kartáčem a štětcem odstraňte vrchní vrstvu. Pracujte s ochranou úst, protože broušení rzi může vytvářet hodně prachu. Poté použijte brusný papír a otřete povrch. Čím odolnější je rez, tím hrubší používejte brusný papír. Poté otřete rez vlhkým hadříkem, abyste viděli, jak velkou část rzi jste již odstranili.Potom vezměte jemnou ocelovou vlnu a otřete povrch. Nezapomeňte tímto způsobem odstranit veškerou rez, abyste zabránili další oxidaci. Poté, co jste to udělali, je důležité znovu natřít místo žáruvzdorným nátěrem (žáruvzdorná barva).